tel. 608 845 908

NASZE REALIZACJE

Ostatnia realizacja: Stolarka aluminiowa. (okna, drzwi). Zobacz wszystkie

F.H.U."WEDO"

41-800 Zabrze
ul. 3 Maja 66
tel/fax 32/271-80-82
email: wedo.biuro@gmail.com

Zobacz mapę

PORADNIK » Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo

Prawie co dwie minuty dokonywane jest włamanie. Większość złodziei włamuje się przy tym do mieszkań i domów przez niezabezpieczone okna i drzwi okienne. W związku z tym kwestia bezpieczeństwa nie powinna być pomijana przy planowaniu budowy lub renowacji.

Łatwo dostępne, znajdujące się w piwnicy lub na parterze okna i drzwi okienne powinny być dobierane tak, aby zabezpieczać przed włamaniem. Także drzwi balkonowe i okna znajdujące się na piętrach budynku powinny być objęte programem zabezpieczeń. Można się do nich bowiem wspiąć na przykład po dachu lub występach muru.

Ponieważ w 70% wszystkich włamań sprawcy osiągają swój cel poprzez wyłamanie skrzydła okiennego, jakość i konstrukcja profila odgrywają decydującą rolę. Doskonałej jakości systemy okien z tworzywa sztucznego gwarantują już w wersji podstawowej wysoki poziom bezpieczeństwa, ponieważ specjalne zbrojenia stalowe w skrzydłach okiennych i ościeżnicach podwyższają stabilność i statyczność. Ponadto profile wielokomorowe o mocnych ściankach, wykonane z odpornego na uszkodzenia mechaniczne, twardego PVC, skutecznie opierają się narzędziom włamywaczy.

W celu osiągnięcia możliwie najwyższego poziomu bezpieczeństwa okien i drzwi okiennych trzy elementy - profil, okucie i szkło - muszą mieć cechy antywłamaniowe, zgodne z normami DIN. Elementy takie jak mur, rama i skrzydło muszą być ze sobą odpowiednio połączone. Okno jest określane jako antywłamaniowe dopiero wtedy, gdy - zamknięte i zaryglowane - przez czas określony normami DIN, wytrzymuje próby włamania z użyciem siły.

Decydujące o bezpieczeństwie elementy okna:

 

  1. profile wielokomorowe wykonane z wysokoudarowego, twardego PVC odporne na próby włamania
  2. skrzydła okienne i ościeżnice wyposażone we wzmocnienia stalowe, chroniące przed uszkodzeniami mechanicznymi
  3. elementy ryglujące okno
  4. krzywki zamykające w kształcie grzybka uniemożliwiające niepożądane otwarcie z użyciem siły
  5. poczwórne zaryglowanie ościeżnicy stanowiące dodatkowe zabezpieczenie
  6. zamki z uchwytami uniemożliwiające otwarcie okien z zewnątrz
  7. zespolone szyby antywłamaniowe ze zintegrowaną folią specjalną
  8. ramka dystansowa pod oszkleniem zapobiegająca podważeniu lub wygięciu ramy